Paznokcie nieidealne

Mówi się, że wizytówką każdego człowieka są min. jego dłonie i paznokcie. Paznokcie często są odzwierciedleniem stanu zdrowia oraz kondycji całego organizmu.

Każdy z nas marzy o gładkich, lśniących i lekko zaróżowionych, nie zawsze jednak tak jest. Na stan paznokci negatywnie wpływają czynniki atmosferyczne (wiatr, słońce), substancje chemiczne, detergenty. 
Najczęściej spotykanymi defektami płytki paznokciowej są m.in.


Łamliwość płytki paznokciowej


Nadmierna łamliwość paznokci często może być spowodowana skłonnościami genetycznymi, czynnikami zewnętrznymi czy też procesem starzenia płytki paznokciowej. Znaczący wpływ na kondycję paznokci mają choroby tj. niedoczynność tarczycy, grzybica, łuszczyca, czy też niedobór witamin A, C, B6 , brak żelaza. 
Z kolei drażniącymi czynnikami zewnętrznymi jest nadmierne mycie rąk, ich suszenie, ciepłe oraz zimne powietrze, jak również środki chemiczne np. aceton.

Chcąc ograniczyć łamliwość płytki paznokciowej zaleca się przede wszystkim ograniczenie mycia rąk, unikanie kontaktu z środkami drażniącymi. Należy wzmacniać płytkę paznokciową kremami/ serum wzbogaconymi w witaminy, wapń oraz natłuszczającymi olejkami. Świetnie sprawdza się natłuszczanie paznokci podgrzaną oliwą z oliwek. Zawiera ona niezbędne składniki odżywcze jak również dostępna jest prawie w każdej kuchni. Rozdwajanie paznokci


Podobnie jak w przypadku łamliwych paznokci rozdwajanie ich może być również uporczywe. Drażniące okazać się mogą rozpuszczalniki zawarte w zmywaczach, to one przesuszają płytkę paznokciową i tym samym powodują rozdwajanie. Pamiętajmy, by w okresie zimowym nosić rękawiczki - bez nich nasze paznokcie są również narażone na rozdwajanie.

Zbawienny w regeneracji rozdwojonych paznokci okazać się może podgrzany olejek rycynowy oraz wzmacniające odżywki zawierające głównie w swoim składzie wapń, będą one pełniły warstwę ochronną dla paznokcia.

Świetnym rozwiązaniem jest również manicure japoński wykonywany w gabinecie kosmetycznym zawiera on w swoim składzie wit. E, wosk pszczeli, krzemionkę. Składniki te są budulcem płytki paznokciowej i świetnie radzą sobie z problemami płytki paznokciowej.


Zmiany w kolorze płytki paznokciowej


Zapewne każdy z Was spotkał się kiedyś ze zmianą koloru swoich paznokci. Powodów może być naprawdę sporo. Czasem problem dotyczy pojedynczych paznokci, ale zdarza się, że zmiana zabarwienia pojawia się na wszystkich paznokciach. Bardzo ważne jest wtedy znalezienie przyczyny i jej wyeliminowanie.

Żółte paznokcie


Najczęstszym problemem jest brak warstwy podkładowej pod kolorowym lakierem, jest to sytuacja z którą możemy sobie w szybki sposób poradzić pamiętając o jej nałożeniu następnym razem. Palenie papierosów niestety nie pomaga naszym paznokciom, to kolejna z przyczyn żółtych paznokci. Paznokcie często sygnalizują o znacznie poważniejszych problemach zdrowotnych np. przewlekłe choroby płuc, problemy z oskrzelami, oraz uszkodzeniami na tle limfatycznym, czy też stosowane leki np. penicylaminą.

Zielone paznokcie


Mogą być one najczęściej spowodowane zakażeniem bakteryjnym, powtarzającymi się mikro urazami płytki paznokciowej. Możemy przy tym zauważyć, że płytka paznokciowa delikatnie się unosi oraz jest zgrubiała. W tym celu niezbędna okaże się wizyta lekarska oraz zastosowanie przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybicznych leków. 
Czarne paznokcie
Częściowa zmiana zabarwienia świadczyć może o urazie płytki paznokciowej i powstałym podpaznokciowym krwiaku. Urazy płytki paznokciowej lubią się długo goić i często może to trwać nawet 6 miesięcy. W przypadku, kiedy zmiana zabarwienia nie rośnie wraz z paznokciem nie może być bagatelizowana i koniecznie trzeba udać się do lekarza.

Szaroniebieskie paznokcie


Szaroniebieskie paznokcie są znacznie rzadziej obserwowane pojawiają się w sytuacji, kiedy doszło do zatrucia srebrem bądź w przypadku zaburzeń krążenia obwodowego.

Białe paznokcie


Białe paznokcie, a raczej różnej wielkości białe plamki świadczą o bielactwie paznokci. Nie do końca wiadomo, co może być tego powodem. Zazwyczaj pojawiają się, kiedy nieumiejętnie manipulujemy przy paznokciach tj. obgryzanie. Po przebytej infekcji, w niedoborze cynku, białka czy po prostu w wyniku mikro uszkodzeń.


Onycholiza


Onycholizą nazywamy oddzielenie płytki paznokciowej. Najczęściej możemy mieć z nią do czynienia stosując detergenty, w wyniku urazów mechanicznych, w przebiegu różnych chorób np. liszaju płaskiego, chorobach tarczycy, cukrzycy, niedoboru witamin czy też żelaza. Chcąc pozbyć się problemu, musimy znaleźć jej podłoże, należy krótko obcinać paznokcie oraz uważać by zbyt mocno nie manipulować pod paznokciem.


Złuszczanie płytki paznokciowej (onychomadesis)


Kiedy płytka paznokciowa całkowicie oddziela się od łożyska, mówimy wtedy o złuszczaniu płytki paznokciowej w skrajnych przypadkach może dochodzić do całkowitej utraty płytki paznokciowej. Odmrożenia, urazy mechaniczne, łuszczyca, cukrzyca, kiła, szkarlatyna są za to odpowiedzialne.


Zanokcica


Jest to schorzenie wału paznokciowego otaczającego płytkę paznokciową. Wokół płytki paznokciowej tworzy się wtedy stan zapalny spowodowany bakteriami i grzybami. W przypadku przerwania ciągłości naskórka możemy się spodziewać takiego problemu, podobnie kiedy obgryzamy paznokcie, źle je obcinamy co powoduje ich wrastanie czy też gdy skubiemy skórki. Zanokcica pojawiać się może również u dzieci mających nawyk ssania kciuka, wilgotne środowisko sprzyja tworzeniu się bakterii. Zaniedbanie tego stanu może skutkować zakażeniem organizmu, zejściem paznokcia i jego późniejszym zdeformowaniem.
Pomocna okaże się kąpiel w szarym mydle działająca przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Kiedy jednak to nie pomaga wizyta u dermatologa będzie niezbędna.


Wklęśnięcie płytki paznokciowej


Kiedy Twoje paznokcie w środkowej części płytki paznokciowej mają zagłębienie, a brzeg paznokcia jest wywinięty ku górze możemy mówić o kolejnym defekcie płytki paznokciowej nazywanym wklęśnięciem. Paznokieć wtedy przypomina wyglądem łyżeczkę. Przyczynami takiego stanu jest niedokrwistość, niedobór żelaza, nadczynność tarczycy jak i urazy mechaniczne.


Szponowatość paznokci


Paznokcie szponowate są pogrubiałe, zakrzywione wzdłuż długiej osi. Wyglądem przypominają szpony ptaków o brunatno- żółtej barwie. Najczęściej szponowatość dotyczy paznokci u stóp- paluchów. U młodych osób powodem najczęściej jest niewygodne obuwie o wąskich noskach z kolei u starszych przy zaburzeniach krążenia.


Paznokcie pincetowate


Objawem jest zaokrąglenie końcówek palców. Zazwyczaj dotyczy osób starszych gdzie powodem są choroby układu oddechowego (gruźlica płuc). Zdarza się, jednak że są uwarunkowane genetyczne.
Nie ma terapii która umożliwiłaby wyleczenie tego stanu chorobowego, dlatego bardzo istotne jest zapobieganie. Ważne jest wcieranie oliwek, kremów na bazie Wit A, C, E, parafiny oraz lanoliny.


Paznokcie pałeczkowate


Paznokieć ulega znacznemu powiększeniu, a płytka paznokciowa jest zaokrąglona i zakrzywiona. Powodem jest niedokrwienie palców, często pojawiają się w przebiegu chorób płuc, gruźlicy, przewlekłego zapalenia płuc.


Wrastające paznokcie


Jest dosyć często obserwowanym problemem płytki paznokciowej. Dotyczy w większości paznokci u stóp. Problem może dotyczyć zarówno osoby młode, jak i starsze. Przyczyn wrastania paznokci może być wiele np. czynniki mechaniczne powodujące ciągłe urazy płytki paznokciowej, bieganie, niewygodne obuwie. Cienka szeroka płytka paznokciowa, deformacje palców (paluch koślawy, płaskostopie), niewłaściwe skracanie płytki paznokciowej, podcinanie bocznych krawędzi paznokcia, pozostawienie niewyrównanych paznokci, nadwaga, ciąża (nabrzmiałe często nogi), głębsze osadzenie płytki paznokciowej w wałach. Niestety w przypadku wrastających paznokci problem bywa dosyć nieprzyjemny. Powracający ból spowodowany wbijaniem się fragmentów płytki paznokciowej, często stany zapalne wraz z pojawiającą się ropą sprawiają, że nie należy bagatelizować tego problemu. 
Warto zapobiegać niż leczyć, dlatego niezbędne jest prawidłowe obcinanie płytki paznokciowej- zawsze na prosto. Nie należy podcinać boków paznokcia a tym bardziej wycinać nadmiaru wałów paznokciowych. Kiedy zapomnieliśmy o profilaktyce i musimy ratować się inaczej, należy pamiętać o metodach, które pomogą nam w tym problemem. Metodami przynoszącymi ulgę jest wykonanie tamponady (zmniejsza ona stan zapalny i przynosi natychmiastową ulgę, opatrunek musi być często zmieniany, szczególnie w sytuacji kiedy pojawiła się już ropa). Klamry korygujące plastikowe bądź metalowe odpowiednio dobrane do aktualnego stanu naszych paznokci pomogą w szybkim tempie pozbyć się problemu. Najważniejsza jest systematyczna pielęgnacja stóp i wychwycenie jak najszybciej problemu, w przeciwnym razie sytuacja będzie już tak zaawansowana że konieczna będzie wizyta u chirurga niekoniecznie przyjemna.

 Defekty płytki paznokciowej są bardzo powszechnym zjawiskiem dotyczącym młode, jak i starsze osoby. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i nie należy się bać pytać. Każda niepokojąca nas zmiana, nawet najdrobniejsza może być wychwycona i im szybciej się o niej dowiemy, tym szybciej będzie można cieszyć się pięknymi, zdrowymi paznokciami.

Magister Kosmetolog 
Magdalena Faehnrich